Nejdražší města na světě

V dnešní době se na internetu nebo v tisku setkáváme s velkým množstvím různých žebříčků, které nám ukazují, jaká jsou nejdražší auta, domy, hotely, boty, hodinky, dovolené a podobně. Populární jsou také ty, ze kterých se dozvídáme, která místa ve světě jsou cenově nejdostupnější a naopak. Mnoho lidí i podle nich plánuje své výlety či dovolené.

V posledních letech se stávají lety do všech koutů světa mnohem dostupnější, jako tomu kdysi bylo. Mnoho z těchto nabídek je velmi omezených a v případě zájmu je potřeba letenky kupovat téměř okamžitě. Lidé proto často bez hlubší analýzy koupí letenky za výhodnou cenu, a pak zjistí, že v jejich cílové destinaci jsou velmi vysoké ceny hotelů, potravy, dopravy a jiných základních věcí. Je proto dobré mít alespoň základní přehled o tom, která světová města jsou cenově dostupná a ve kterých je potřeba mít k dispozici větší obnos financí.

Podle nejaktuálnějších žebříčků jsou mezi třemi nejdražšími městy na světě Curych, Ženeva a New York. Dá se říct, že umístění těchto tří měst na popředních příčkách tohoto žebříčku není vůbec žádným překvapením. Švýcarsko je notoricky známé hodně vysokými mzdami, ale zároveň i odpovídajícími cenami.

V případě New Yorku je taky všeobecně známým faktem, že se ceny v tomto městě pohybují na hodně vysoké úrovni. Žebříčky, které tvoří pořadí nejdražších měst, zohledňují kromě cen, které zajímají turisty, také třeba ceny nemovitostí, nebo ceny pronájmů. Ve všech třech zmiňovaných městech, zejména však v New Yorku, je pro obyvatele města velkým problémem najít bydlení, které by odpovídalo jejich představám a zároveň by bylo cenově dostupné. Proto můžeme sledovat, že třeba výměry bytů jsou mnohem menší než ty, na které jsme zvyklí v našich končinách.

I navzdory těmto vysokým cenám jsou však města, která se pravidelně umísťují na nejvyšších příčkách těchto žebříčků velmi zajímavá a určitě se je oplatí navštívit. Je ale třeba počítat s tím, že člověk utratí mnohem více peněz, než třeba na výletě do jihovýchodní Asie nebo jiných levnějších částí světa.