Kupte si život

Co to znamená “koupit si život”? Tento pojem se dá vysvětlit různými způsoby. To, že peníze jsou k životu potřebné, si uvědomuje snad každý. Existují na světě i takoví lidi, kteří se penězům a placení snaží vyhnout, ale drtivá většina populace na celé zeměkouli považuje peníze za nezbytnou část svého života.

Snad všichni známe pořekadla jako třeba to, které říká, že za peníze si člověk nemůže koupit zdraví ani štěstí. Dá se s tímto výrokem souhlasit? Zřejmě ne tak úplně. Je pravdou, že v otázce zdraví někdy lidem nepomůže ani to, když patří mezi nejbohatší na světě a můžou si dovolit tu nejlepší a nejodbornější zdravotní péči, jaká existuje. Ale mnohokrát je právě drahá léčba tím, co dokáže zachránit lidský život. Pokud člověk takovouto léčbu potřebuje, nemá na ni peníze a není možné ji uhradit z jeho zdravotního pojištění, může být nedostatek peněz tím, co rozhoduje o životě a smrti.

Co se týče druhé části tohoto pořekadla, a to té, že za peníze si nemůžeme koupit štěstí, odpověď je opět nejednoznačná. Mnoho bohatých lidí trpí silnými depresemi i navzdory tomu, že jim po materiální stránce nic nechybí. Avšak kvalitní a dlouhodobé mezilidské vztahy se nezakládají na finanční síle jejich účastníků, a tak můžou být i velmi bohatí lidé opravdu nešťastní. Na druhé straně však můžou peníze sloužit jako prostředek k lepšímu životu, pocitu jistoty a také realizaci mnoha snů, které každý z nás má, a které vyžadují určité finanční prostředky. Třeba stavba hezkého rodinného domu nebo cesta kolem světa není možná bez peněz.

Dá se tedy říct, že peníze dokážou lidem hodně zpříjemnit jejich život a udělat ho mnohem zajímavějším a vzrušujícím, ale nejsou tím hlavním klíčem ke štěstí. Je jenom na nás, jak se v případě, že se nám poštěstí vydělat větší obnos, k takovéto situaci postavíme. Jestli se necháme penězi a jejich silou „převálcovat“, nebo z nich uděláme prostředek, který nám bude sloužit ke zkvalitnění našeho života.