Kolik luxusu je už pro vás moc

Luxus je slovo, které může pro různé lidi nabývat velmi odlišný význam. Pro chudé lidi z rozvojových zemí je luxusem třeba dostupnost jídla a pitné vody, pro lidi z bohatých částí světa jako je třeba Evropa nebo Severní Amerika jsou tyto věci základními potřebami, bez kterých si svůj život vůbec nedokážou představit a luxus pro ně znamená něco úplně jiného. Ale i v zemích označených za bohaté v celosvětovém měřítku se pojem luxus využívá pro označení velmi různých věcí. Pro průměrnou českou rodinu může být luxusem třeba týdenní all inclusive dovolená někde v Karibiku, zatímco pro některého z nejúspěšnějších místních podnikatelů může být luxusem vlastnění některého z karibských ostrovů.

Dovedete si představit, že byste najednou mohli mít všechno, na co si vzpomenete? Mohli byste si koupit jakýkoliv dům, do garáže si zaparkovat auto podle svého výběru, jíst jen v těch nejlepších restauracích a utrácet peníze v těch nejluxusnějších a nejelegantnějších obchodech s oblečením?

Zřejmě většina lidí si myslí, že by jejich život s neomezeným rozpočtem vypadal právě nějak takhle.

Je to však pravda? Asi ne tak úplně. Pro lidi, kteří celý život žijí v normálních podmínkách a něčím luxusním se odmění jenom jednou za čas, může být takováto změna životního stylu nepřijatelná. Mnoho z nás by se pravděpodobně nedokázalo vyrovnat s faktem, že například za hodinky máme utratit průměrný roční plat českého lékaře, nebo za auto utratit klidně tolik, co vydělá dělník na stavbě za celý svůj život.

Pokud člověk jednou žije v běžných podmínkách a na vlastní kůži pozná, jaká je hodnota peněz a kolik na ně musí průměrný člověk vydělávat, má zřejmě většinou problém náhle skočit do diametrálně odlišného světa plného luxusu a nekontrolovaného utrácení peněz. Je však potřeba říct, že asi každý z nás by radši řešil takovou situaci, než tu opačnou, kdy se bohatý člověk najednou musí smířit s tím, že mu na účtu zůstávají prostředky pouze na zaplacení stravy, pronájmu a nic dalšího si vlastně nemůže dovolit.